НБА

Милвоки прв до конференциско финале (ВИДЕО)

По 18 години Милвоки повторно ќе игра во финалето на Истокот откако по четврти пат го совлада Бостон Селтикс, овој пат со 116:91, Голден стејт поведе со 3-2 против Хјустон по синоќешната победа од 104:99.

Милвоки со убедлива победа го елиминираше Бостон, победи со 116:91 и со 4-1 се пласира во источното финале. Јанис Адетокумбо со 20 поени беше најефикасен во домашниот тим, Мидлтон постигна 19, Ирвинг со 15 поени беше најдобар кај гостите.
 
 
Голден стејт со пет поени разлика 104:99 го совлада Хјустон и со 3-2 поведе во полуфиналната серија. Најефикасен на мечот беше кошаркарот на гостите, Џејмс Харден со 31 поен, во домашниот тим Томпсон постигна 27, Стеф Кари реализираше 25.
 

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе