НБА

Милвоки прв до конференциско финале (ВИДЕО)

По 18 години Милвоки повторно ќе игра во финалето на Истокот откако по четврти пат го совлада Бостон Селтикс, овој пат со 116:91, Голден стејт поведе со 3-2 против Хјустон по синоќешната победа од 104:99.

Милвоки со убедлива победа го елиминираше Бостон, победи со 116:91 и со 4-1 се пласира во источното финале. Јанис Адетокумбо со 20 поени беше најефикасен во домашниот тим, Мидлтон постигна 19, Ирвинг со 15 поени беше најдобар кај гостите.
 
 
Голден стејт со пет поени разлика 104:99 го совлада Хјустон и со 3-2 поведе во полуфиналната серија. Најефикасен на мечот беше кошаркарот на гостите, Џејмс Харден со 31 поен, во домашниот тим Томпсон постигна 27, Стеф Кари реализираше 25.
 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе