НБА

Милвоки го врати брејкот, Атланта загуби на свој терен (ВИДЕО)

Милвоки со 113-102 победи на гостувањето кај Атланта и поведе со 2-1 во финалната серија на истокот. 

Милвоки го врати поразот на свој терен, благодарение на одличната последна четвртина дојде до победа со која се стекна со предност во серијата против Атланта.
 
Домаќините со водство од два поени влегоа во последниот период, но тогаш Милвоки тие 12 минути ги доби со 30-17 и на крајот славеше убедлива победа од 113-102.
 
Мидлтон со 38 поени и 11 скокови беше главен во составот на Милвоки, Адетокумбо постигна 33 поени, имаше и 11 скокови. Кај Атланта најдобар беше Тре Јанг со 35 поени.
 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе