Лига на нации

Милевски: Во Бугарија не ни ја исвиркуваа химната, да бидеме коректни и ние

Селекторот Благоја Милевски ги повика македонските навивачи да навиваат спортски и коректно на утрешниот натпревар против Бугарија. 

Фото: ФФМ
Утрешниот меч меѓу Македонија и Бугарија доаѓа во период на политичка тензија меѓу двете држави, нарушените односи може да бидат видливи и на трибините, па селекторот Благоја Милевски повика на фер и коректна атмосфера.
 
Во Разград немаше инциденти, тој потенцираше дека немаше ниту исвиркување на нашата химна, па побара утре да биде така и во Скопје.
 
„Да бидеме јасни, политиката на страна, ние сме спортски работници и не интересира само тоа. Мора да најдеме начин да победиме на теренот. Јас по дуелот во Бугарија се заблагодарив на домаќинот за дочекот, а од наша страна ќе биде вратено тоа тука. Нè интересира само спортскиот аспект. Цврсто сум убеден во мојот личен став и на федерацијата дека гледаме само на спортот.Во Бугарија немаше свирежи на нашата химна. И јас ја повикувам публиката да биде фер и коректна“, изјави Милевски.

Легенда под Главна слика

Фото: ФФМ

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе