Доби договор до 2024 година

Милевски промовиран: Македонија не е приватен тим, кој заслужува ќе игра!

Благоја Милевски попладнево беше промовиран како нов селектор на Македонија, вели дека со нетрпение го чека првиот собир и вети максимална посветеност и професионалност.

Фудбалската федерација на Македонија попладнево официјално го промовираше Благоја Милевски за наследник на Игор Ангеловски на кормилото на А-тимот.

„Сакам да им се заблагодарам на сите, посебно до ФФМ за укажаната доверба. Можам да ветам максимална посветеност и професионалност, како и вреднување на човечките вредности на сите“ – рече Благоја Милевски, кој доби договор до 2024 година.

„Со нетрпение го чекам почетокот на мечевите во септември, возбуден сум, едвај чекам да се видиме повторно со поголемиот дел од играчите“.

„Заедничка цел е 2024 година, но сакам да дадеме се што знаеме и умееме во тековните квалификации за да имаме успешен циклус и да останеме конкурентни до самиот крај“.

На Европското првенство, капитенот Горан Пандев и уште неколку фудбалери најавија крај на репрезентативните кариери, па ќе има промени во составот. Благоја Милевски сега откри дека разговарал со неколку имиња и најави можно враќање на Адис Јаховиќ.

„Ова не е приватен тим. Сите деца се на Македонија, сите ќе треба да одговорат на предизвикот. Јасно е дека ќе има измени, знаеме дека Пандев, Тричковски и Велкоски изразија желба да прекинат со настапите за А-тимот. Ја користам оваа прилика да им се заблагодарам за сето она што го постигнаа“.

„Остварив средба со Адис Јахович, и не само со него, туку со уште неколку потенцијални репрезентативци. Адис изрази желба да се стави на располагање на Македонија доколку е потребно“.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе