Поразот од Австрија ја прели чашата

Милевски крена раце од оваа селекција, Македонија У21 од следната година ќе има нов изглед

Селекторот на репрезентацијата до 21 година е разочаран од своите фудбалери, за најголем дел од нив ова е последен натпревар, Благоја Милевски вети голем ремонт за следните натпревари.

Оваа селекција на Благоја Милевски не е ниту приближно блиску до таа која настапи на Европското првенство. Ако поразот од Гибралтар го вклучи алармот за промени, тие и дефинитивно ќе се случат по убедливиот пораз од Австрија.
 
„Поразот од Гибралтар беше опомена за некои репрезентативци, а поразот од Австрија значи дека од март следната година оваа репрезентација ќе има нов лик. Се вративме во ситуацијата која ја имавме пред четири години кога почнав да работам на оваа позиција. На половина да почнеме да создаваме селекција за нареден циклус“ - вели Благоја Милевски.
 
„Австрија беше подобра, честитки за нив. Три од головите беа по наша вина. Ние имавме неколку шанси, не ги искористивме. Дел од фудбалерите не можат да се носат со притисокот кој го наметна претходната генерација. Вината за поразите е моја, јас сум тој кој одлучува кои да играат, тој кој ги селектира фудбалерите“.

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе

Литературните дејци отсекогаш биле предвесници на некое ново време. Немале натприродна моќ да ја предвидат иднината.

повеќе

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе