Лига Европа

Милан во плеј-оф, Чалханоглу со два прекрасни гола и мајсторска асистенција (ВИДЕО)

Милан со 3-2 го совлада Бодо/Глимт и се пласираше во плеј-офот од Лига Европа, Хакан Чалханоглу го одбележа мечот со два прекрасни гола и мајсторска асистенција.

Во отсуство на Златан Ибрахимовиќ, кој денеска дозна дека е заразен со ковид-19, Хакан Чалханоглу се наметна кај „росонерите“ и го предводеше Милан до триумф од 3-2 над Бодо/Глимт и пласман во плеј-офот од Лига Европа.

Гостите поведоа во 15. минута, по една убава акција, Јункер го совлада Донарума за 0-1. Сепак во следниот напад, домаќините изендачија. Чалханоглу прекрасно погоди од врвот на шеснаесетникот за 1-1.

Во 32. минута, Чалханоглу мајсторски со пета ја протна топката на подалечната статива каде осамениот Коломбо ја затресе мреата на гостите за 2-1.

На стартот од вториот дел, Кастиљехо изведе корнер од десната страна а Чалханоглу со волеј во долниот агол зголеми на 3-1.

Пет минути подоцна, Хауге испрати проектил од далечина и намали на 3-2 но тоа беше се што сторија гостите.

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании кои најдобро се справуваат со кризата.

повеќе

Мицкоски треба да побара собраниска расправа за односите со Бугарија или во перцепцијата на јавноста ќе биде изедначен со Заев. Лидерските средби не се институционална форма.

повеќе