Серија А

Милан вака не играл 67 години, Ибра продолжува да руши рекорди (ВИДЕО)

Милан ќе преноќи на врвот на табелата откако вечерва со 2-4 славеше на гостувањето кај Болоња, Златан Ибрахимовиќ стана само четвртиот фудбалер кој постигнал гол во Серија А со 40 или повеќе години.

Милан продолжува да реди победи, избраниците на Пиоли вечерва славеа на гостувањето кај Болоња со 2-4 за осми триумф од девет кола. Росонерите само по втор пат во својата историја имаат ваков скор, претходно имале осум победи од девет натпревари во сезоната 1954/55.

„Росонерите“ одлично го започнаа натпреварот, поведоа со голот на Леао во 16. минута, а работата дополнително им се олесни откако Сумаоро доби црвен и Болоња остана со играч помалку.

Калабрија во 35. минута погоди за 0-2 и најави лесна победа. Сепак, домаќините се вратија на стартот од второто полувреме, Ибрахимовиќ си постигна автогол. за потоа Бароу во 52. минута да реализира за 2-2.

Но следеше нов пех за Болоња, Соријано во 58. минута беше исклучен, па брочаната предност дојде до израз во финишот од мечот кога Бенасер донесе 2-3 а Златан Ибрахимовиќ стави точка во 90. минута за конечни 2-4.

Со овој погодок, Златан Ибрахимовиќ стана само четвриот фудбалер кој постигнал гол во Серија А со 40 или повеќе години.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе