Серија А

Милан победува и без Ибрахимовиќ, триумф над Фиорентина за нова историја (ВИДЕО)

Милан не запира, попладнево славеше и во пресметката со Фиорентина, „росонерите" сега имаат плус пет на врвот на табелата.

И без Златан Ибрахимовиќ во тимот, Милан продолжува да победува. Попладнево на Сан Сиро беше совладана Фиорентина со 2-0.

Резултатот беше отворен во 17. минута, по еден корнер, Ромањоли се најде осамен на подалечната статива и рутински ја затресе мрежата за 1-0.

Десетина минути подоцна, Кеси од пенал погоди за 2-0. Истиот фудбалер имаше прилика пред крајот на првиот дел да ја зголеми предноста, но промашу од белата точка, но ова не влијаеше на конечниот исход.

Со овој тирумф, „росонерите“ сега имаат +5 на врвот на табелата. Милан исто така со оваа победа испиша историја. За прв пат во ерата на три бода за победа, клубот од Сан Сиро има 23 бода по девет кола.

Исто така, за прв пат по 1972 и 1973 година, Милан на 29 натпревари во низа постигнува гол во Серија А.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе