Милан остана без два бода во трката за ЛШ, Алвеш од слободен удар донесе реми за Парма (ВИДЕО)

Парма во финишот од мечот се избори за реми против Милан, Бруно Алвеш мајсторски погоди од слободен удар и донесе 1-1 во 87. минута од натпреварот.

На отварањето на 33. коло во Серија А, на „Енио Тардини“, Парма му откина два бода на Милан.

По едно мирно прво полувреме, Кастиљехо го отвори резултатот во 69. минута. Шпанецот, кој само 180 секунди претходно влезе во игра, реагираше одлично по еден остар центаршут на Сусо и со глава ја затресе мрежата на Парма.

Милан почна да калкулира по водството, како одминуваше времето гостите повеќе мислеа како да се одбранат, па Парма искористи една своја шанса да стигне до реми.

Борини направи прекршок на работ од шеснаесетникот, а дефанзивецот Бруно Алвеш мајсторски го префрли живиот ѕид и со прекрасен гол од слободен удар донесе 1-1.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.