Серија А

Милан и Интер запишаа по нови три бода (ВИДЕО)

Речиси идентични победи на Милан и Интер ова коло, росонерите со 2-1 славеа на гостувањето кај Сасуоло, со истиот резултат нивниот сосед беше подобар од Специја. 

По 13 одиграни кола Милан и Интер се на врвот со само еден бод разлика меѓу нив, миланските екипи засега се најдобри во Серија А оваа сезона.
 
Милан фуриозно го почна мечот со Сасуоло, по само 6,2 секуди Рафаел Леао постигна гол за водство од 1-0, тоа беше најбрзиот гол во историјата на Серија А.
 
Три минути подоцна реализираше и Чалханоглу, но ВАР го поништи погодокот поради офсајд. Сепак во 26. минута Салемакерс му донесе водство на Милан од 2-1.
 
Во 89. минута Берарди постигна почесен гол за Сасуоло за конечни 2-1.
 
Интер во 52. минута го скрши отпорот на Специја со гол на Хакими, во 71. минута Лукаку од пенал зголеми на 2-0.
 
Специја во судиското продолжение само го ублажи поразот на 2-1.
 
Џенова со 2-0 загуби на гостувањето кај Беневенто. Пандев во игра влезе во 58. минута од мечот.
 
Удинезе одигра 1-1 кај Каљари, Несторовски во игра влезе во 78. минута.

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе