Серија А

Милан го понижи Лацио на Олимпико и го исфрли од борбата за титулата (ВИДЕО)

Милан неочекувано убедливо со 3-0 победи на гостувањето кај Лацио кој полека но сигурно го губи чекорот со Јувентус во трка по шампионската титула. 

Лацио влезе како фаворит во дуелот со Милан кој во минатото коло едвај се спаси од пораз против СПАЛ, но вечерва како да беше некој друг тим на теренот.
 
Милан дојде во водство во 23. минута со гол на Чалханоглу, а десетина минути подоцна Ибрахимовиќ од пенал го зголеми водството на 2-0.
 
Во 59. минута Анте Ребиќ постигна гол за конечни 3-0, тоа беше негов девети гол во последните 11 натпревари од Серија А.
 
Милан можеше да слави и уште поубедливо но Тео Ернандез промаши две неверојатни шанси за гол во финишот од мечот.
 
По овој пораз на осум кола до крајот Лацио има седум бода помалку од Јувентус, тешко дека ќе можат да ја надополнат таквата негатива. Милан е шесто место од кое може да биде симнат утре ако Наполи ја совлада Рома.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе