Лига на шампиони

Милан го победи Атлетико во Мадрид и се врати во живот! (ВИДЕО)

Милан со гол на Месиас во финишот од натпреварот го победи Атлетико Мадрид и остана во игра за пласман во осминафиналето од Лигата на шампионите. 

Месиас е херојот на Милан, фудбалерот кој пред три години играше во четвртата италијанска лига и доставуваше фрижидери за да преживее, вечерва им донесе голема победа на росонерите.
 
Натпреварот беше 0-0 се до 87. минута кога по асистенција од Кеси, Месиас постигна гол за водство на Милан кое значеше и победа.
 
Во оваа група Ливерпул со 2-0 го победи Порто, головите ги постигнаа Алкантара и Салах.
 
Во оваа група Ливерпул е сигурно прв, а Порто, Милан и Атлетико Мадрид ќе се борат за втората позиција. Португалците имаат пет бода, а Милан и Атлетико по четири.
 
Милан мора да го победи Ливерпул на Сан Сиро и да се надева дека Порто нема да слави против Атлетико Мадрид. Милан има за еден гол подобра гол разлика од Атлетико, можеби и тоа ќе има влијание на крајот.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе