ЕВРО 2020

Мијатовиќ: Секоја чест за Македонија, можно е да изненади и на ЕП

Легендата на црногорскиот фудбал, Предраг Мијатовиќ има убави зборови за македонската репрезентација пред настапот на Европското првенство. 

Македонија и Хрватска се единствените селекции од поранешна Југославија кои ќе играат на Европското првенство. Ова е посебно голем настан за нашата репрезентација која за првпат учествува на голем фудбалски турнир.
 
„Самото учество на Македонија на ЕП е голем подвиг. Тоа треба максимално да се почитува. Кога веќе ќе дојдете на едно такво натпреварување и кога станува збор за една таква репрезентација се е возможно. Можно е да изненадат, што е многу нормално и легитимно, но од друга страна може да се случи и да не бидат на нивото на кое беа во квалификациите и на почетокот од квалификациите за СП. Мораме да почекаме да го видиме првиот натпревар, да видиме како ќе се обидат да изборат позиција во групната фаза. А потоа се е можно. Нивното учество е голем успех и сакам да му честитам на селекторот, играчите и претседателот на ФФМ. Секоја им чест“, вели Мијатовиќ за „Вијести“.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе