Рома

Михајловиќ: Ќе му биде тешко на Мурињо

Тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ верува дека Жозе Мурињо ќе има тежок предизвик во Рома бидејќи играчкиот кадар не е на нивото на кое сака Португалецот. 

Рома ги изненади сите откако успеа да го ангажира Жозе Мурињо за нов тренер. Португалскиот стратег ќе има голем предизвик, тоа го знае Михајловиќ.
 
Среќен сум што тој се враќа, ова е добро за италијанскиот фудбал. Тој има харизма, но Рома може да му биде голем предизвик. Ќе видиме што ќе се случува“, вели Михајловиќ.
 
„Него ќе му треба тим. Големи фудбалери прават големи тренери. Рома заслужува пофалба бидејќи успеа да го ангажира Мурињо, никој не го очекуваше тоа“.
 
„Уверен сум дека Мурињо ќе биде добар во Серија А, дури би можел да се бори и за титулата, но прво треба да се справи со соблекувалната. Ќе биде тешко за него“.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе