Полицијата го спречи во намерата

Михајловиќ доби расистички навреди од навивачи на Лацио па без размислување тргна да се тепа! (ВИДЕО)

Синиша Михајловиќ синоќа имаше непријатно искуство на пат кон Олимпико и финалето од Купот на Италија, Срибинот сакаше да се пресмета со навивачи на Лацио откако доби расистички навреди.

Полицијата во Рим вчера имаше полни раце работа откако ултрас навивачите на Лацио дивееја низ улиците пред почетокот на финалето во Купот на Италија.

Тие дури требаше да интервенираат и да спречат тепачка помеѓу фанови на Лацио и тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ.

Србинот, кој е поранешен член на „бјанкочелестите“, беше на пат кон стадионот, кога навивач му дофрли „zingaro“ (расистичка навреда и термин кој на италијански значи циган).

Па Синиша Михајловиќ уште еднаш демонстрираше дека има краток фитиљ и без размислување тргна да се пресмета. Полицијата сепак брзо реагираше и не дозволи поголем инцидент. Сето ова се случуваше пред камерите на Раи.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе