Ждрепка за ЛШ

Меси против Роналдо во осминафиналето од Лигата на шампионите

Денешната ждрепка за осминафиналето во Лигата на шампионите ги спои Лионел Меси и Кристијано Роналдо, Манчестер јунајтед и ПСЖ ќе се борат за место меѓу осумте најдобри. 

Денеска во Нион се одржа ждрепката за осминафиналето во Лигата на шампионите, двајцата најдобри фудбалери ќе играат еден против друг. 
 
Дерби двојка е и дуелот меѓу Атлетико Мадрид и Баерн Минхен.
 
Актуелниот шампион Челси имаше ждрепка како што може да посака, го доби Лил за противник.
 
1/8 финале ЛШ:
 
Бенфика - Реал Мадрид
Виљареал - Манчестер Сити
Атлетико Мадрид - Баерн Минхен
Салцбург - Ливерпул
Интер - Ајакс
Спортинг Лисабон - Јувентус 
Челси - Лил
ПСЖ - Манчестер јунајтед
 
Првите натпревари се играат на 15/16/22/23 февруари, реваншите се на 8/9/15/16 март.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе