Рекордно седмо признание за Аргентинецот

Меси ја доби „Златната топка“ па му порача на Левандовски: Минатата година требаше ти да победиш, заслужи

Лео Меси ја доби „Златната топка", Аргентинецот стигна до признанието за најдобар фудбалер во годината пред Роберт Левандовски од Баерн Минхен и Жоржињо од Челси.

Лео Меси стигна до „Златната топка“ број 7, вечерва Аргентинецот ја доби битката со Роберт Левадовски и Жоржињо.

„Пред две години кажав дека ова се последните години и сега повторно сум тука, неверојатно. Многу сум среќен и возбуден, сакам да се борам за нови предизвици. Не знам уште колку години ми остана, се надевам дека се многу. Сакам да им се заблагодарам на соиграчите од Барселона и ПСЖ, и особено оние од Аргентина. Чувствував дека нешто ми недостасува со Аргентина, и оваа година конечно успеав да освојам трофеј. Голема заслуга за оваа награда има и успехот на Копа Америка“ – рече Лео Меси, кој потоа испрати порака до Роберт Левандовски.

„Ми беше огромна чест да се борам за Роберт за оваа награда. Минатата година требаше ти да победиш, и мислам дека Франс Фудбал треба да ти го даде трофејот, заслужуваш да го имаш во својот дом“.

Поради пандемијата на ковид-19, Франс Фудбал реши минатата година да не ја додели „Златната топка“.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе