Аргентинецот се закити со уште едно лично признание

Меси ја доби шестата „Златна копачка“, малиот Матео уште еднаш го украде шоуто и покажа дека е палавко (ВИДЕО)

Лео Меси денеска ја доби „Златната копачка" за најдобар стрелец во Европа, на бината се појавија и неговите синови, а малиот Матео уште еднаш покажа дека е палавко.

Аргентинецот минатата сезона играше во страшна голгетерска форма, постигна 36 погодока во првенството на Шпанија и стигна до наградата „Златна копачка“ за најдобар стрелец во Европа, негово шесто вакво признание во кариерата.

Напаѓачот на Барселона денеска го доби трофејот на церемонија која ја организираше Марка, а при доделувањето, на бината се качија и неговите синови Тиаго и Матео.

Идејата беше токму тие да му ја предадат „Златната копачка“, но организаторот мораше добро да внимава откако малиот Матео уште еднаш покажа дека е прав палавко и се обиде да ја земе наградата од рацете на својот постар брат и тој да биде главен.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе