Златна копачка

Меси ја доби четвртата „златна копачка“ и се израмни со Роналдо

Ѕвездата на Барселона, Лео Меси ја доби наградата за најдобар стрелец во европските првенства за сезоната 2016/2017, негова четврта „златна копачка“.

Во изминатата сезона Меси постигна 37 голови во Примера, најмногу во едно домашно европско првенство. Втор беше Баст Дост кој погоди 34 пати за Спортинг во португалската лига, трет беше Обамејанг со 31 гол за Дортмунд.
 
Ова беше четврта „златна копачка“ за Лео Меси кој оваа награда ја освојуваше и во 2010, 2012 и 2013 година.
 
Со ова Аргентинецот се изедначи со Кристијано Роналдо кој ја добиваше „златната копачка“ во 2008, 2011, 2014 и 2015 година.

На Водно навистина не му треба сега и жичарница нова да се гради.

повеќе

Неконтролираниот политички развој, кој создаде пет парламентарни партии на етничките Албанци, ја прави нестабилна политичката ситуација не само кај aлбанскиот блок, туку и на ниво на државата. 

повеќе

Програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018-2021 се носи во екс-пост заробена држава каде тензиите помеѓу администрацијата, економските агенти, клиентите и општеството се големи.

повеќе