Австралија опен

Медведев имаше негатива од два сета, спаси и меч топка и успеа да се пласира во полуфинале

Данил Медведев по голема борба во пет сега со совлада Оже Алиасим и се пласираше во полуфиналето на Австралија опен. 

Во отсуство на Новак Ѓоковиќ, Данил Медведев е главен фаворит за освојување на Австралија опен, но Русинот и денеска добро се испоти за да го добие мечот. Оже Алиасим може да жали за поразот.
 
Младиот Канаѓанец одлично го почна мечот, ги доби првите два сета со 7-6 и 6-3.
 
Медведев успеа да го добие третиот сет во тајбрејк со 7-6 (2) и се врати во мечот, но работата за малку ќе беше завршена во четвртиот сет. Тогаш При сервис на рускиот тенисер, Оже Алиасим имаше меч топка која не успеа да ја искористи. Медведев сетот го доби со 7-5 и израмни на 2-2.
 
Во петтиот решавачки сет Медведев славеше со 6-4 и на крајот победи со 3-2 за пласман во полуфиналето.
 
Во полуфиналето Медведев ќе игра против Циципас кој претходно лесно со 3-0 го совлада Синер.
 
Во другото полуфинале играат Рафа Надал и Матео Беретини.
 

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе