Лига 1

Мбапе го потпиша новиот договор со ПСЖ, па постигна хет-трик против Мец (ВИДЕО)

Заврши сезоната во Ла Лига, ПСЖ во последниот меч против Мец победи со 5-0, Килијан Мбапе постигна хет-трик, Ди Марија даде гол на последниот меч за францускиот тим. 

Вест на денот од Франција денеска беше потпишувањето на нов договор на Мбапе со ПСЖ. 
 
Неговото продолжување на соработката со ПСЖ тој го зачини со три погодоци против Мец. Гол даде и Нејмар, а погоди и Ди Марија за кого ова беше последен меч во клубот.
 
ПСЖ одамна ја освои титулата во Франција, а второ место и директен пласман во групната фаза од Лигата на шампионите обезбеди Марсеј кој заврши како втор, третото место го освои Монако кој ќе игра во квалификациите за тоа натпреварување.
 
Место во Лига Европа обезбеди Рен, а во Конференциската лига ќе игра Ница.
 
Од Лига 1 испаднаа Сент Етјен, Мец и Бордо.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе