Премиерлига

Маунт го сруши Фулам и му купи време на Лампард (ВИДЕО)

Челси со 0-1 го доби локалното дерби против Фулам, Мејсон Маунт донесе три бода и му купи време на тренерот Френк Лампард.

„Сините“ издвојуваа значајна победа, во време кога сериозно се тресе столчето на Френк Лампард, Челси славеше со 0-1 против Фулам.

Херој на натпреварот беше младиот Мејсон Маунт, кој во 78. минута закачи еден полу-волеј и ја затресе мрежата на домаќините.

Англичанецот на средината од првото полувреме имаше добра шанса, но тогаш пречката го спречи да се радува на гол. Кон финишот на првото полувреме и домаќините пропуштија одлична шанса, Кавалеиро се сплетка и ја промаши топката во ситуација кога можеше да го праша Менди каде да шутира.

Потоа следеше и пех за Фулам, Робинсон остро стартуваше и доби црвен картон. Челси со играч повеќе силно притисна во второто полувреме, и го скрши отпорот на противникот во завршницата. Ареола расчисти едно нафрлување, но топката падна право пред Мејсон Маунт, кој прецизно биеше на поблиската статива за 0-1 и славје.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе