Изборот донесе многу дебата и негодување

Матеус разочаран од изборот Меси да ја добие „Златната топка“: Повеќе ништо не разбирам

Легендата на Германија, Лотар Матеус вели дека не го разбира изборот на Лео Меси за најдобар фудбалер во годината, смета дека Роберт Левандовски требал да ја добие „Златната топка".

Синоќа во Париз се одржа церемонијата на која магазинот Франс Фудбал ги избираше најдобрите за изминатата сезона. Педри беше избран за најдобар млад фудбалер, Донарума за најдобар голман а престижната „Златна топка“ му припадна на Лео Меси, избор кој предизвика голема дебата и негодување кај љубителите на фудбалот.

Многумина сметаат дека наградата требала да заврши во рацете на Роберт Левандовски, кој имаше извонредна сезона, постигна 41 погодок во Бундеслигата и го сруши рекордот на Герд Милер стар речиси 50 години.

„Да бидам искрен, повеќе ништо не разбирам“ – вели Лотар Матеус, кој во 1990 ја доби „Златната топка“.

„Со сета почит кон Лео Меси и останатите големи играчи, никој не ја заслужи „Златната топка“ повеќе од Роберт Левандовски. Тој го собори рекордот на Герт Милер, постигна повеќе погодоци од сите други“.

„Да, Меси триумфираше со Аргентина на Копа Америка, но е прилично блед во Париз“.

Роберт Левандовски од Париз си замина со утешното признание за најдобар голгетер, награда која прв пат беше доделена оваа година.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе