Ја пропушта трката во Брно

Марк Маркез џабе се силеше, опериран по втор пат!

Марк Маркез ќе ја пропушти и трката во Брно откако морал повторно да замине под нож, ја оштетил титаниумската плочка со која му беше санирана фрактурата на раката.

Шпанецот заработи фрактура на горниот дел од десната рака на првата трка оваа сезона, но само неколку дена по оперативниот зафат тој правеше склекови и се подготвуваше за втората рунда на Херез.

И покрај тоа што сите му се чудеа, Марк Маркез се качи на моторот, возеше во третиот и четвртиот слободен тренинг, но не постави време во квалификациите и се откажа од трката.

Ваквото коцкање сепак се покажа погрешно, тој ја оштетил титаниумската плочка со која му беше санирана фрактурата, па синоќа одново бил опериран.

Сега ќе треба да мирува 48 часа по што ќе се има појасна слика за времето потребно за опоравување. Актуелниот шампион сепак нема да се појави во Брно, Хонда веќе го потврди Штефан Брадл за големата награта на Чешка која се вози овој викенд.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе