Прв тренерски предизвик за поранешниот репрезентативец

Марио Ѓуровски е назначен за прв тренер на Муангтонг јунајтед

Поранешниот македонски репрезентативец, Марио Ѓуровски е промовиран во прв тренер на Муангтонг јунајтед, клубот за кој претходно настапуваше како фудбалер. 

34-годишниот Ѓуровски минатата година ја заврши фудбалската кариера и почна со тренерската работа, тогаш го презеде Б тимот на Муангтонг јунајтед.
 
Тајландскиот тим незадоволен од ефектот на бразилскиот тренер Александре Гама, му врачи отказ него и за прв тренер го назначи нашиот Ѓуровски.
 
Марио Ѓуровски кој како играч настапи на 12 меча за Македонија, во Муангтонг стана шампион и најдобар играч во лигата, ужива голем статус во овој клуб, па и очекувањата од него како тренер се големи.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе