Ла Лига

Мариано погоди по 100 секунди, Виљареал од пенал му откина два бода на Реал (ВИДЕО)

Виљареал и Реал Мадрид ги поделија бодовите, гостите поведоа уште во 2. минута, но домаќините изедначија од пенал во 75. минута.

Дербито на „Ла Серамика“ заврши без победник. Во натпревар со малку шанси, Реал Мадрид поведе по 100 секунди игра.

Мариано погоди со глава на асистенција на Карвахал, но имаше забуна откако помошникот на зачетокот од акцијата го крена знаменцето за офсајд. Сепак, главниот судија дозволи играта да продолжи а ВАР ја потврди неговата одлука.

На стартот од вториот дел, Морено имаше 100% откако Крос лошо исфрли една топка, но биеше крај голот.

Морено сепак се запиша во листата на стрелци, Куртоа во 75. минута го собори Чуквезе а напаѓачот од пенал реализираше за 1-1 и бод за Виљареал.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе