ВАРДАР - ЗЕНИТ

Манчини: Имаме почит за Вардар, но во Скопје дојдовме по три бода

Тренерот на Зенит, Роберто Манчини вели дека добро го скенирале Вардар и утре ќе се обидат со сите три бода да заминат од Скопје.

Утре Вардар го почнува настапот во групната фаза од Лига Европа, прв противник е тимот на Зенит кој денеска допатува во Скопје.
 
На редовната прес конференција Роберто Манчини го искажа мислењето во пресрет на натпреварот.
 
„Добро ја анализиравме играта на Вардар, знаеме дека противникот има искусна одбрана, а во нападот е опасен на контри. Тие ќе бидат исклучително мотивирани против нас. Но ние сме подготвени за надигрување, тука дојдовме за да победиме“ - вели Манчини.
 
„Свесни сме дека ова натпреварување не е на рангот на Лигата на шампионите, но за нас нема разлика, ние на секој натпревар одиме на победа“.
 
Во составот на Зенит ќе недостасува најголемото летно засилување, Паредес за кого платија 27 милиони евра.
 
„Некои фудбалери останаа во Русија, Паредес и Шатов имаат повреди и моја е одлуката да не допатуваат тука. Се надевам дека и двајцата ќе бидат подготвени за нашиот следен меч во руското првенство. Но имаме играчи кои можат да играат на највисоко ниво и тоа треба да го покажат утре. Точно е дека на последните две средби не постигнавме гол, но тоа не мора ништо да значи“.
 
Натпреварот помеѓу Вардар и Зенит се игра утре со почеток од 21:05.

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе