Премиерлига

Манчестер Сити со пресврт го победи Челси во големото дерби (ВИДЕО)

Манчестер Сити со пресврт го победи Челси со 2-1 во големото дерби и се искачи на третата позиција на табелата во Премиерлигата. 

По поразот од Ливерпул, Манчестер Сити им се врати на победите откако на свој терен го победи Челси.
 
Тимот на Френк Лампард одлично го почна мечот, по асистенција на Ковачиќ во 21. минута, Канте постигна гол за водство на Челси од 1-0.
 
Но радоста не траеше долго, во 29. минута Кевин Де Брујн постигна среќен гол за израмнување на 1-1, а осум минути подоцна Махрез погоди за пресврт и водство на Манчестер Сити од 2-1.
 
До крајот на мечот резултатот остана ист иако во судиското продолжение Манчестер Сити даде уште еден гол, Стерлинг погоди но беше за малку во офсајд па ВАР му го поништи погодокот.
 
Со овие три бода Манчестер Сити се качи на третата позиција на табелата, а Челси падна на четвртото место.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе