Десет години од историскиот момент

Манчестер Сити откри спектакуларна статуа од Агуеро во чест на неговиот легендарен гол (ВИДЕО)

По повод десетгодишнината од голот на Кун Агуеро кој навивачите на Манчестер Сити вечно ќе го паметат, клубот откри голема статуа од Аргентинецот пред стадионот „Етихад“. 

На 13. мај 2012 година во последното коло од Премиерлигата, Кун Агуеро во 94. минута постигна гол против Квинс Парк Ренџерс кој на Манчестер Сити им ја донесе титулата во Премиерлигата.
 
Манчестер Сити реши да направи статуа токму од радоста на Агуеро по тој историски гол. Таа денеска е отркиена.
 
Со ова Агуеро им се приклучува на Винсент Компани и Давид Силва кои се преостанатите двајца играчи на Манчестер Сити кои имаат статуи пред стадионот.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе