Премиерлига

Манчестер Сити лесно се справи со Брајтон (ВИДЕО)

Манчестер Сити со убедлива победа од 4-1 ги освои трите бода од гостувањето кај Брајтон. 

Фудбалерите на Пеп Гвардиола рутински си ја завршија задачата кај Брајтон.
 
Со два гола на Фоден и еден на Гундоган веќе по првото полувреме имаа водство од 3-0.
 
Во вториот дел Брајтон се покажа во многу подобро издание, но погодија само еднаш, од пенал преку Мекалистер во 80. минута.
 
Конечните 1-4 беа дело на Ријад Махрез во 95. минута од мечот.
 
Во моментов Манчестер Сити е втор со два бода зад Челси, и два пред Ливерпул, но црвените утре го играат својот меч.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе