Судот за спортска арбитража донесе одлука

Манчестер Сити ќе игра во Лигата на шампионите, забраната им е укината

Судот за спортска арбитража во Лозана им ја тргна забраната на Манчестер Сити за настап во Лигата на шампионите која требаше да биде активна во наредните две сезони. 

УЕФА го казни Манчестер Сити со двегодишна суспензија од европските натпреварувања поради прекршување на финансискиот фер плеј.
 
Манчестер Сити ја обжали одлуката до Судот за спортска арбитража, и денеска тие ја донесоа одлуката. Судот во Лозана одлучи да ја тргне забраната за настап во Лигата на шампионите за Манчестер Сити.
 
Тоа значи дека тимот на Пеп Гвардиола ќе настапува во Лигата на шампионите, а петтото место во Премиерлигата на кое се надеваа неколку екипи нема да носи во елитното натпреварување.
 
Судот за спортска арбитража им ја намали и паричната казна, па наместо 30 милиони евра ќе треба да платат 10 милиони евра. 

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе