Ќе биде урнат рекордот на Ван Дајк

Манчестер Сити ќе го направи Мегваер најскапиот дефанзивец во светот

Пеп Гвардиола откако е дојден во Манчестер Сити инвестира многу во дефанзивата, а сега е подготвен да плати и рекордна сума за да го добие Хери Мегваер. 

Информациите од Англија велат дека во текот на оваа недела Манчестер Сити ќе го купи Хери Мегваер од Лестер за сума од 80 милиони фунти, со тоа тој би станал најскапиот дефанзивец во светот на фудбалот. 
 
Претходно рекордот го држеше Вирџил ван Дајк за кој Ливерпул плати 75 милиони фунти.
 
Мегваер минатата година потпиша нов петгодишен договор со Лестер откако Јунајтед не успеа да го ангажира.
 
Тој им кажал на пријателите дека понудата од Манчестер Сити е премногу добра за да се одбие и трансферот е во завршна ваза од реализација.
 
Гвардиола во Мегваер гледа замена за капитенот Компани кој си замина по крајот на минатата сезона и стана играч-тренер на Андерлехт.
 
Мегваер е амбициозен, сака да освојува трофеи, а во Англија нема поконкурентен клуб од Манчестер Сити со Пеп Гвардиола.
 

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе