Поради прекршување на правилата за ФФП

Манчестер Сити ќе биде исфрлен од Лигата на шампионите?!

Старо-новиот шампион на Англија, Манчестер Сити би можел да биде исфрлен од Лигата на шампионите на една сезона, ова вечерва го објави Њујорк Тајмс.

„Граѓаните“ се под лупа откако „Шпигел“ објави документи добиени од „Фудбалс ликс“ преку кои се гледа како Манчестер Сити правел шеми за да ги заобиколи правилата за Финансиски фер плеј.

Според Њујорк Тајмс, луѓето кои ги истражуваат финансиите на Манчестер Сити бараат шампионот на Англија да биде исфрлен од Лигата на шампионите на една сезона.

Сепак, се уште не е јасно дали ќе се побара тоа да биде за следната сезона или пак за сезоната 2020/21.

Исто така, се очекува Манчестер Сити силно да се спротивстави на било каква казна и да има голема правна битка.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе