Се чека одлуката на УЕФА

Манчестер Сити ја загуби жалбата, може да биде исфрлен од Лигата на шампиони

Манчестер Сити не успеа преку Судот за спортска арбитража да ја блокира истрагата на УЕФА за финансиски фер-плеј, нивната жалба е одбиена. 

Манчестер Сити побара од Судот за спортска арбитража да ја отфрли истрагата за финансиски фер-плеј која ја спроведува УЕФА врз нивниот клуб.
 
Но Судот за спортска арбитража ја одби жалбата на Манчестер Сити кои сега ќе треба да ја чекаат одлуката на УЕФА која се очекува дека ќе биде следниот месец.
 
УЕФА започна истрага врз Манчестер Сити за кршење на правилата за Финансиски фер-плеј по една објава на весникот „Шпигел“ за сомнителни документи на клубот од Англија.
 
Ако утврди вина УЕФА може да му даде забрана на Манчестер Сити за играње во Европа следната сезона, но често казните се регулираат со преговори па се верува дека англискиот шампион може да помине и со парична казна.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе