Лига на шампиони

Манчестер Сити ја доби првата битка со Атлетико Мадрид, Ливерпул со победа се враќа од Лисабон (ВИДЕО)

Англиските екипи вечерва ги добија своите први четвртфинални натпревари, Манчестер Сити со 1-0 го совлада Атлетико Мадрид, а Ливерпул со 3-1 беше подобар од Бенфика во Лисабон. 

На Манчестер Сити му беше тешко да го пробие бедемот на Атлетико Мадрид. Тимот на Пеп Гвардиола имаше иницијатива, но гостите од Шпанија одлично се бранеа. Во првото полувреме речиси и да немаше шанса.
 
Во вториот дел најпрво Де Брујне имаше убав обид од слободен удар, но Облак одбрани.
 
Цврстата одбрана на Атлетико Мадрид конечно беше скршена во 70. минута кога по убава асистенција од Фоден, Де Брујне погоди за водство на Манчестер Сити од 1-0 што беше и конечен резултат.
 
 
Ливерпул уште во Лисабон си ја заврши работата, на Бенфика ќе и биде тешко да надополни негатива од 3-1 на Енфилд.
 
Резултатот беше отворен уште во 17. минута кога Конате даде гол за водство на Ливерпул од 1-0, а во 34. минута Мане постигна погодок за предност и од 2-0.
 
По само четири минути игра во второто полувреме, Конате направи голема грешка која ја искористи Нињез и намали на 2-1.
 
Но во финишот од мечот, Диаз даде гол за победа на Ливерпул од 3-1.
 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе