Премиерлига

Манчестер Сити делува незапирливо, го „прегази“ ВБА со 0-5 за седма победа во низа (ВИДЕО)

Манчестер Сити се врати на врвот на табелата откако вечерва со 0-5 триумфираше на гостувањето кај ВБА, Арсенал не погреши по втор пат и со 1-3 го совлада Саутемптон.

„Граѓаните“ делуваат незапирливо, без класичен напаѓач и без Де Брујне во тимот, избраниците на Пеп Гвардиола го „прегазија“ ВБА со 0-5 за седма победа во низа во Премиерлигата и прво место на табелата. 

Гундоган го отвори резултатот во 6. минута, Кансело зголеми на 0-2 по дваесет минути игра, а Гундоган по втор пат се запиша во листата на стрелци за 0-3 по половина час игра. Пред крајот на првиот дел Марез реализираше за 0-4. 

Во продолжението од мечот, Стерлинг ги постави конечните 0-5.

 

Арсенал не погреши по втор пат и откако пред неколку дена загуби од Саутемптон во ФА Купот, вечрва славеше со 1-3. 

„Светците“ поведоа во 3. минута преку Амстронг, но пет минути подоцна Пепе изедначи на 1-1 а на пет минути пред крајот на првиот дел Сака се погржи за пресврт и водство на „топчиите“ од 1-2. 

Лаказет во 72. минута ги осигура трите бода со кој Арсенал полека фаќа приклучок во битката за местата кои носат во Европа.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе