Лига Куп

Манчестер јунајтед се помачи за да го победи Лутон, иако резултатот не го кажува тоа (ВИДЕО)

Манчестер јунајтед се пласираше во осминафиналето од Лига Купот откако со 3-0 победија на гостувањето кај Лутон. 

Резултатот изгледа убедливо, но не беше таква победата, Манчестер јунајтед се помачи за да дојде до победа против Лутон.
 
Јунајтед поведе пред самиот крај на првото полувреме со гол на Мата од пенал.
 
Резултатот долго време беше 1-0, на десет минути пред крајот Солскјер реши во игра да ги стави Гринвуд, Фернандеш и Рашфорд.
 
Потоа следуваше една маестрална интервенција на голманот Хендерсон кој го имаше своето деби за Јунајтед, спаси Лутон да изедначи на 1-1.
 
Мечот беше решен во 88. минута кога Рашфорд погоди за 2-0, а во судиското продолжение гол постигна и Гринвуд за победа од 3-0.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе