ЖДРЕПКА ЗА ЛИГА КУПОТ НА АНГЛИЈА

Манчестер јунајтед против Манчестер Сити во Лига купот, нов дуел на Мурињо и Гвардиола

Нова пресметка помеѓу Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола, овој пат во осминафиналето од Лига купот на Англија, ждрепката ги спои градските ривали.

Жозе Мурињо ќе има шанса да му се реваншира на Пеп Гвардиола кога на Олд Трафорд ќе се сретнат Јунајтед и Сити во нова градска пресметка, натпреварот е закажан за 24 октомври.
 
Ждрепката носи уште едно дерби, Ливерпул го пречекува Тотнем, а интересен ќе биде и дуелот помеѓу Вест Хем и Челси.
 
Лига Куп осминафинале:
 
Вест Хем - Челси
Манчестер јунајтед - Манчестер Сити
Арсенал - Рединг
Ливерпул - Тотнем
Бристол Сити - Хал
Лидс - Норич
Њукасл - Престон
Саутемптон - Сандерленд

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе