Премиерлига

Манчестер јунајтед поведе со голот на Мектоминеј, па му подари бод на Арсенал (ВИДЕО)

Големото дерби на Олд Трафорд заврши без победник, Манчестер јунајтед поведе со голот на Мектоминеј, па во вториот дел му подари гол и бод на Арсенал.

Во последниот натпревар од седмото коло во Премиерлигата, Манчестер јунајтед и Арсенал ги поделија бодовите.

Домаќините поведоа пред крајот на првиот дел кога Мектоминеј од врвот на шеснаесетникот прекрасно биеше под пречката за 1-0.

„Топчиите“ стигнаа до изедначување во 58. минута кога Туанзебе погреши при една вратена топка а Обамејанг го матираше Де Хеа за 1-1. Славјето на Арсенал на кратко беше прекинато откако помошникот неочекувано го крена знаменцето и покрај тоа што напаѓачот на гостите беше два метри во дозволена позиција. За среќа ВАР ја преиначи одлуката и Кевин Френд покажа кон центарот.

Манчестер јунајтед се обиде повторно да се врати во водство, Мектоминеј промаши зицер од пет метри при еден корнер, а во финишот Лено со крајни напори го спречи обидот на Рашфорд од слободен удар.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе