Бомба од Англија

Манчестер јунајтед подготвува понуда за Елмас!

Манчестер јунајтед го посакува македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас за кој интерес има и од нивниот градски ривал, Манчестер Сити.

Бомба од Англија, Манчестер јунајтед се вклучува во трката за Елиф Елмас пишува „Фудбал Инсајдер“.
 
Скаути на Јунајтед веќе некое време го следеле македонскиот репрезентативец оваа сезона и се задоволни од тоа што го виделе.
 
Извори од Манчестер јунајтед за „Фудбал инсајдер“ го потврдиле интересот и наскоро ќе пуштат и официјална понуда до Фенербахче за услугите на Елмас.
 
Елмас имаше одлична сезона во која се промовираше како еден од најпосакуваните тинејџери, но Фенербахче играше лошо. Турскиот клуб има и долгови па сака да го продаде нашиот фудбалер, но сака да извади колку што е можно повеќе пари од него.
 
Елмас оваа сезона одигра 39 натпревари за Фенербахче во сите натпреварувања. Ретко кој 19 годинишен фудбалер може да се пофали со толку меча во една сезона за турски гигант.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе