Ќе се прави чистка на Олд Трафорд

Манчестер јунајтед на продажба става седум фудбалери, „ѓаволите“ ќе прибираат пари за засислувања

Медиумите од Англија пишуваат дека ќе има чистка на Олд Трафорд, ќе се бара купец за седум фудбалери со цел да се приберат пари за засилувања на тимот, прва желба е Деклан Рајс од Вест Хем.

„Ѓаволите“ изминатово лето потрошија околу 125 милиони фунти на засилувања, пристигнаа Џејдон Санчо, Рафаел Варан и Кристијано Роналдо. Ваквиот активности на трансфер пазарот придонесоа да нема место во буџетот за нов дефанзивец од средниот ред. Па затоа Манчестер јунајтед е подготвен во јануари да продаде седум фудбалери за да се приберат средства.

Како што пишуваат медиумите од Англија ќе се бара купец за Антони Марсијал, Дони ван де Бек, Џеси Лингард, Фил Џонс, Ерик Баји, Диего Далот и Алекс Телеш.

Се работи за играчи на кои Оле Гунар Солшер нема да смета многу во продолжението од сезоната, сите заедно имаат поминато околу 250 минути на терените во првите пет натпревари.

Што се однесува до засилувањата, прва желба на Манчестер јунајтед е Деклан Рајс од Вест Хем, за кого се верува дека ќе бидат потребни 100 милиони фунти.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе