Лига Европа

Манчестер јунајтед го скрши отпорот на Копенхаген со гол од пенал во продолжението (ВИДЕО)

„Ѓаволите“ се помачија но се пласираа во полуфинале од Лига Европа, со голот од пенал во продолжението од мечот, Манчестер јунајтед славеше против Копенхаген со 1-0.

Избраниците на Оле Гунар Солшер беа голем фаворит пред почетокот на натпреварот, но Копенхаген не се предаде лесно и долго време одолеваше на нападите. Отпорот беше скршен по пет минути игра во продолжението.

Марсијал беше соборен во шеснаесетникот, а Бруно Фернандеш од пенал донесе 1-0.

Претходно двата тима имаа свои прилики а позрели беа шансите на „ѓаволите“. Гринвуд во финишот на првиот дел ја затресе мрежата но голот беше поништен со ВАР поради офсајд. Во второто полувреме, Бруно Фернандеш ја погоди рамката од голот.

Манчестер јунајтед во полуфиналето ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Севиља и Вулверхемптон.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе