Лига на шампиони

Манасков и Веспрем изборија место на Ф4 во Лигата на шампионите

Алборг со 37-35 го доби денешниот меч против Веспрем, но унгарскиот тим на свој терен победи 36-29, па тие се првиот патник на фајнл-фор турнирот од ракометната Лига на шампиони. 

Веспрем кај Алборг отпатува со предност од седум голови, а во голем дел од мечот таа ја одржуваше со водство. На полувремето имаа предност од 21-20.
 
Алборг се разбуди во завршницата, дојде до водство од 34-31, но Веспрем не дозволи изненадување. Загуби со 37-35, а тоа беше пораз кој им донесе радост.
 
Дејан Манасков не постигна гол на овој меч, најдобри во неговиот тим беа Лауге и Мае со по шест гола.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе