На Светското првенство во Москва

Макрон дивјачки славеше пред очите на Путин и Колинда по финалето (ФОТО+ВИДЕО)

Францускиот претседател Емануел Макрон не можеше да ја задржи радоста откако Франција ја победи Хрватска со 4:2 и го освои златниот пехар на Светското првенство на московскиот стадион Лужники.

Макрон беше меѓу неколкуте високи функционери денеска во рускиот главен град - рускиот претседател Владимир Путин, хрватската лидерка Колинда Грабар-Китаровиќ и шефот на ФИФА, Џани Инфантино.

Франција победи со 4-2 благодарение на автоголот на Марио Манџукиќ, пеналот од Антоан Гризман, но и на головите во второто полувреме од Пол Погба и тинејџерската ѕвезда Килијан Мбапе.

Макрон, олабавен од секаква формалност во славењето на победата, во еден момент скокаше пред другите претседатели, без палто и мавташе со раката во воздух.

Макрон беше присутен и на церемонијата по играта, кога небото над Москва се отвори и ги натопи играчите и политичарите собрани на предавањето на медалите и пехарот.

Сè уште во одлично расположение, Макрон не се вознемири од тоа и продолжи да се ракува со француските играчи додека одеа да го земат златниот пехар.

Како што може да се види во видеото подолу, тој по натпреварот се проби и во соблекувалната на Франција, за да ѝ се приклучи на прославата, па одбранбениот играч на Манчестер Сити Бенџамин Менди и играчот од среден ред на Манчестер Јунајтед, Пол Погба, го учат да го изведе популарниот „даб“.

Објавено

Недела, Јули 15, 2018 - 21:32

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе