Квалификаци за ЕП

Македонските селекции до 17 и 19 години ги добија противниците во квалификациите за ЕП

Македонските репрезентации до 17 и 19 години денеска ги дознаа квалификациските групи за Европските првенства во 2020 година.

Нашата селекција до 19 години е во групата 11 заедно со Англија, Босна и Херцеговина и Луксембуг. Натпреварите ќе се играат во Македонија во периодот од 13. до 19. ноември.
 
Двете првопласирани селекции од секоја група и една најдобротретопласирана ќе се натпреваруваат во елитната рунда на квалификации кои се играат пролетта 2020 година.
 
Македонската репрезентација до 17 години е во групата 1 заедно со Полска, Белгија и Лихтенштајн. Натпреварите на овој турнир ќе се играат од 9. до 15. ноември 2019 година а домаќин е Полска.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе