Навивачките групи се собраа во Тетово и донесоа одлука

Македонските навивачки групи се обединуваат за мечот меѓу Македонија и Косово!

Денеска во Тетово се собраа навивачките групи од Македонија и се договорија заедно, на една трибина да навиваат на важниот бараж полуфинален меч против Косово за пласман на Европското првенство. 

Македонската фудбалска репрезентација на 26. март ќе го игра полуфиналето од Лигата на нации против селекцијата на Косово, меч кој ако го победиме ќе дојдеме на само еден чекор до пласман на Европското првенство.
 
На исклучително важниот натпревар македонските фудбалери ќе имаат поддршка како никогаш досега.
 
Денеска навивачките групи на македонските клубови се собраа во Тетово и се договорија заеднички да дадат поддршка на нашата селекција.
 
„По денешната средба во Тетово известуваме дека се приклучуваме на заедничката иницијатива за поддршка на историскиот натпревар на фудбалската репрезентација на Македонија против Косово. На состанокот на кој се донесе историска одлука покрај нас присуствуваа Чкембари, Лозари, Војводи, Рибари, Паткари, Гемиџии Гостивар, Фаланга, Лебари, Гемиџии Велес, Ултра банда, Сејмени, Ѓаоли...
Средбата заврши со заедничка хуманитарна акција (донирање облека) во црквата Свети Кирил и Методиј.
За Македонија единствени!“, стои во соопштението на навивачките групи кои се собраа во Тетово.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе