Квалификации за ЕП 2021

Македонските надежи седум пати ја тресеа мрежата на Фарски Острови

Македонските надежи моќно ги почнаа квалификациите за Европското првенство 2021 година, Македонија ја победи селекцијата на Фарските Острови со 7-1. 

Македонската фудбалска селекција до 21 година остварија рекордна победа во едни квалификации за оваа генерација победувајќи ги Фарските Острови со 7-1.
 
Главен во победата беше Димитар Митровски кој постигна хет-трик, имаше и асистенција. 
 
Фарските Острови го отворија резултатот со гол од пенал на Андреасен во 19. минута а после следуваше потоп за нив.
 
По асистенција на Чурлинов во 26. минута Митровски изедначи на 1-1, а шест минути подоцна самиот Чурлинов даде гол за пресврт и водство на Македонија.
 
Во судиското прдолжение од првиот дел Митровски го постигна својот втор гол за водство на Македонија од 3-1, веќе беше јасно кој ќе биде победникот.
 
По 15. минути игра во вториот дел Даци зголеми на 4-1, а брзо потоа Личина се запиша во листата на стрелците за 5-1.
 
Во финишот од мечот нововлезениот Трпановски направи две асистенции, прво до Митровски за негов хет-трик, а потоа до Чурлинов за конечни 7-1 и рекорден триумф.
 
Ова беше прв меч во квалификациите за Македонија, покрај нас и Фарските Острови во групата се уште и Шпанија, Израел, Црна Гора и Казакстан. 
 
На Европското првенство се пласираат сите први селекции од девете групи и шест најдобро второпласирани.
 

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе