ЕХФ шампионат до 18 години

Македонските кадети го освоија ЕХФ шампионатот и обезбедија место на ЕП и СП

Ракометната репрезентација на Македонија до 18 години го освои ЕХФ шампионатот кој се играше во Рига, откако во финалето ја совладавме селекцијата на Швајцарија со 24-22. 

Со освојувањето на ЕХФ шампионатот, македонските ракометни кадети обезбедија и место на Европското првенство за младинци во 2024 година, и Светското кадетско првенство идната 2023 година.
 
Натпреварот меѓу Македонија и Швајцарија беше неизвесен, а Швајцарците беа поблиску до победата откако поведоа со 22-20 на осум минути пред крајот. Но отогаш не постигнаа ниту еден гол, ние дадовме четири и дојдовме до победата.
 
Димковски со седум гола беше најефикасен во нашата репрезентација, Петковски постигна шест, Калајџиески четири, најдобар на мечот беше голманот Брестовац.

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе