Футсал

Македонските футсалци со убедлив пораз од Романија ги завршија квалификациите за ЕП

Македонската футсал репрезентација доживеа тежок кпораз на гостувањето кај Романија со 9-1, ова беше последен меч во квалификациите за Европското првенство. 

Романија уште во првото полувреме го реши прашањето за победникот, во тој период имаше водство од 6-0, а во вториот дел само рутински го довршија мечот за конечни 9-1.
 
Оливеира постигна хет-трик, по два гола дадоа Рибеиро и Валарадеш, а по еден Фереира и Шоч, голот за Македонија беше дело на Петровќ.
 
Македонија квалификациите ги заврши на последното место во групата со два освоени бодови, Босна и Херцеговина беше прва со 15 бодови, Србија втора со девет, Романија го освои третото место со шест бодови.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе